środa, 6 czerwca 2012

Typy akwarium


Akwarium zimno - czy ciepłowodne?

Tak brzmi zazwyczaj pierwsze pytanie. Nie zawsze jest łatwo na nie odpowiedzieć. Obydwa typy akwariów są piękne i mają swych zwolenników. Szkolne akwaria najczęściej są zimnowodne, gdyż ich celem jest zapoznanie ucznia ze zjawiskami zachodzącymi przede wszystkim w przyrodzie rodzinnej.


Akwarium zimnowodne.

Jeżeli decydujemy się na założenie tego typu akwarium, musimy wiedzieć, że zdani jesteśmy na zwierzęta i rośliny krajowe lub pochodzące jedynie z obszarów strefy umiarkowanej. Duża wartość tego akwarium polega nie tylko na tym, że bezpośrednio przyczynia się do poznania przyrody własnego kraju, umożliwia bowiem obserwację życia zwierząt i roślin w naturalnych warunkach, jego plusem jest również to, że okazy do naszego akwarium możemy zbierać samodzielnie. Pielęgnacja akwarium zimnowodnego wymaga takiej samej staranności, a nierzadko jeszcze większego doświadczenia niż pielęgnacja akwarium tropikalnego. Akwarium zimnowodne, zwłaszcza złożone  z okazów rodzimych, zazwyczaj jest niedoceniane jako propozycja dla początkującego akwarysty. Jest to zupełnie błędne podejście, a przekonamy się o tym na podstawie pierwszych własnych doświadczeń.

Akwarium ciepłowodne.

Oferuje o wiele szerszy wybór interesujących, o pięknych kolorach ryb i roślin wodnych. Jego mankamentem jest przede wszystkim to, że cały świat zwierząt niższych, który sprawia, że akwarium zimnowodne jest tak wielostronne, jest tu bardzo ubogi, bowiem oprócz ślimaków mogą w nim żyć tylko nieliczne gatunki bezkręgowych zwierząt z tropików i subtropików. Mimo to, ciepłowodne akwarium właśnie są barwnością i różnorodnością podbiło serca miłośników przyrody. Gdy zdecydujemy się na ten typ akwarium, musimy liczyć się z tym, że w każdych okolicznościach potrzebne jest tu dodatkowe sztuczne ogrzewanie. Obecnie mamy do dyspozycji wiele elektrycznych urządzeń ogrzewających. Jeśli nie możemy się na nie zdecydować, nie zakładajmy tropikalnego akwarium. 

      

 Akwarium o umiarkowanej ciepłocie wody. 

Temperatura pomiędzy 18 a 21 stopniami C. Zwierzęta i rośliny preferujące tę temperaturę mogą okresowo znosić także ciepłotę nieco niższą lub wyższą. Oznacza to, że podgrzewać dodatkowo musimy tylko wtedy, gdy temperatura pokojowa spada poniżej 18 stopni C.

Akwarium ciepłowodne.

Zwierzęta i rośliny stawiają wyższe wymagania termiczne, 20- 30 stopni C. Oznacza to, że z wyjątkiem nielicznych upalnych dni – wodę w akwarium musimy stale podgrzewać. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz